Jantar - i zagadka Bursztynowego Szlaku

Jantar to wieś letniskowa znajdująca się w województwie pomorskim, na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. Nazwa wsi nie bez przyczyny odnosi się do jednego z najogromniejszych bałtyckich skarbów, albowiem mieści się ona na trasie dawnego Szlaku Bursztynowego. Z tego także powodu, corocznie jest organizowany tutaj finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.

Morze, Bałtyk
Napisał: http://sxc.hu
Na podstawie: http://sxc.hu
Za czasów intensywnego ruchu na Szlaku Bursztynowym, Jantar był świetnie rozwiniętą i bogatą osadą z barami i noclegowniami dla wędrowców. We współczesnych czasach wieś funkcjonuje, jako kurort turystyczny z szerokimi, piaszczystymi plażami.

Opublikowany się w innym tego typu portalu post na pewno również Cię zaintryguje - to wciągający wpis traktujący o opisywanej kwestii.

Są one czyste, bezpieczne i stosownie przygotowane zarówno dla relaksującego, jak i aktywnego wypoczynku.


Bowiem Jantar słynie z bursztynu nie tylko w naszym kraju, lecz i w całej Europie, to właśnie tutaj odbywa się finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Zawody te aranżowane są na plażach polskiego wybrzeża od 1998 r. Dodatkową atrakcją konkursów są przeróżnego rodzaju gry, zabawy a także występy gwiazd. Fani bursztynów zapewne będą chcieli zwiedzić Muzeum Bursztynnictwa, w którym zgromadzono unikalne wyroby z bursztynu, ryciny, oryginalne mapy oraz starodawne zdjęcia. Można tutaj także zaznajomić się z historią miejscowości i dziejami połowu bursztynów. Ciekawych wrażeń i informacji może zapewnić też spotkanie z rybakiem, który przekaże fascynujące historie powiązane z morzem, a także wyjaśni specyfikę swojego zawodu. Można również nabyć od niego dopiero co wyłowione, morskie ryby.

Popularną jantarską atrakcją jest Wioska Indiańska - przejdź do strony, gdzie można ujrzeć prawdziwe tipi, zwiedzić muzeum Indian, zapoznać się z ich zwyczajami i pomysłami na rozrywkę. Powinno się też posłuchać opowieści o dziejach Indian oraz zaopatrzyć się w ręcznie wykonane pamiątki związane z indiańską kulturą. Jantar jest położony na szlaku wąskotorowej Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Kolejka turystyczna kursuje tutaj na trasie Nowy Dwór Gdański – Stegna Gdańska oraz Sztutowo – Mikoszewo Ujście Wisły. Warto skorzystać, zatem z przejażdżki gwarantującej mnóstwo atrakcyjnych wrażeń. Podczas pobytu w Jantarze na sto procent ciekawa będzie również wizyta w Mini Zoo gdzie znajdują się strusie, kury, króliki, kozy, osły, świnie oraz inne zwierzęta domowe, a także w gospodarstwie edukacyjnym Pasieka „U Strusi”, gdzie znajduje się ciekawa wystawa i filmy poświęcone strusiom i pszczołom i szklany ul obserwacyjny z żywymi owadami. Można tu również nabyć miód (Naturalny miód) z miejscowej pasieki. Sławą cieszą się też tutejsze ośrodki jazdy konnej: Grupa Buffalo Bill i Farma Jantar.Z uwagi na pomyślny mikroklimat i możliwość użytkowania tutejszych źródeł solankowych, Jantar ma możliwość stać się w nie dalekiej przyszłości ośrodkiem rehabilitacyjno – leczniczym.

*** Pełną propozycję na wakacje dwa tysiące czternaście w Jantarze można wyszukać w serwisie bądź klikając na niżej umieszczone linki: - Jantar pokoje - noclegi Jantar - wypoczynek 2014

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-05-27 11:17:53
Tagi: morze, turystyka, wakacje, noclegi, plaże, Bursztyn, Bałtyk