Zadania, jakie pełnią książki w naszym życiu, co da się zrobić aby więcej ludzi polubiło czytanie

Coraz większa popularność telewizji, a od niedawna także smartfonów, tabletów i komputerów spowodowała, że ludzie przestają czytać książki. Niestety patrzenie się w ekran jest wygodniejsze i wymagające dużo mniej wysiłku niż czytanie, doskonale to zresztą widać pośród młodych ludzi, których zmuszenie do większego wysiłku umysłowego jest niekiedy dość trudne.


książki
Napisał: http://www.sxc.hu
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Następną sprawą będzie czas, elektroniczna rozrywka jest tak ogromnie wciągająca i pochłaniająca czasowo, że nawet jeśli ktoś by nawet chciał coś przeczytać, to mu zwyczajnie nie starczy na to czasu. Książki potrzebują skupienia i chwili spokoju, jakiego często tak brakuje, dla zdecydowanej większości osób znacznie wygodniej jest uruchomić w wolnej chwili grę na telefonie zamiast przeczytać kolejną stronę interesującej lektury. I właśnie w ten sposób wyrasta, które nazwać można półanalfabetami, to znaczy ludzi, którzy są na bieżąco z nowoczesną technologią, potrafią przejść gry bez najmniejszej wpadki, ale zaczynają sobie nie radzić z elementarnymi rzeczami, jakimi jest normalne czytanie.

Na szczęście wiele osób dostrzega to zjawisko i stara się w jakiś sposób temu przeciwdziałać. Tu ogromnie dużo będą mogli zrobić opiekunowie, jeżeli oni zaszczepią w dzieciach
książki
Napisał: Todd Conaway
Na podstawie: http://www.flickr.com
zamiłowanie do książek, to przeważnie w wieku dorosłym te dzieci będą sięgać po słowo pisane. I z drugiej strony, jeżeli w jakiś domach książek nie ma, tylko wolne chwile spędza się przed ekranem, to raczej są niewielkie szanse na to, że dziecko pójdzie mieć inne przyzwyczajenia i jednak będzie lubiło czytanie.


Tu niestety przykład będzie szedł z góry, i dzieci w większości przypadków powielają zachowania i wzorce, które były w ich domu. Niektórzy twierdzą, że zamiłowanie do literatury powinna w dzieciach pielęgnować szkoła. Jednak niestety nauka języka polskiego opiera się na dziełach naprawdę wybitnych, lecz nieco nudnych dla większości młodych ludzi, więc zupełnie zrozumiałe jest, że ich czytanie stanie się przykrym obowiązkiem a nie czymś przyjemnym. A czytanie w pierwszej kolejności ma być przyjemnością i rozrywką, bo takie przecież jest zadanie książek w naszym życiu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-18 10:34:01
Tagi: książka, gra, szkoła