Jak ważnym jest odpowiednie żywienie Twojego czworonoga

Rzeczywistość jest taka, iż nie ma jednego akuratnego systemu odżywiania, który sprawdzi się u każdego psiaka. Nie inaczej jak u ludzi - jednym służy wcinanie mięsa, pozostałym wegetariańska dieta, a jeszcze kolejnym stronienie od mleka.


Kot, zwierzęta domoiwe
Napisał: wrhoanaz
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Kluczowymi elementami pożywnymi są białka, cukry, tłuszcze jak też mikroelementy, makroelementy i witaminy. Czy źródłem węglowodanów będzie dopiero co ugotowany ryż czy też orkisz w granulacie jest tematem decyzji posiadacza pieska, i jest uzależniony od preferencji pupila.

Każdy piesiu i kotek jest indywidualnym przypadkiem, więc właściwą dietę zdołamy dopasować na podstawie obserwacji danego okazu. Znaczenie ma tutaj nie tylko jego waga, wiek oraz rasa, ale dodatkowo skłonności do alergii i nietolerancji niektórych elementów żywnościowych (dajmy na to inaczej trzeba żywić czworonoga sportowego, inaczej psa kanapowego pieszczocha czy jeszcze inaczej psiaka stróżującego, jaki zamieszkuje w boksie). Przy wyborze metody karmienia powinno się wziąć też pod uwagę stan fizjologiczny pupila (przykładowo brzemienna suka, rekonwalescencja po zabiegu, choroby układu pokarmowego itp.).

Z rezerwą musimy podchodzić do przeróżnych suplementów diety a także wspomagaczy. W poniektórych sytuacjach warto je serwować (np. środek na stawy psom większych ras), jednakże należy to skonsultować z lekarzem weterynarii. Odpowiednio skomponowana oraz dopasowana dieta powinna zaspokajać każde potrzeby pieska. Może być to pasza gotowa, np. karmy Brit.


pies
Napisał: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
Dorosły pies (zobacz sklep dla psów) powinien jeść raz bądź dwa razy dziennie. Serwowanie wielu mniejszych dawek jest zalecane pieskom zagrożonym skrętem żołądka, a także pieskom pracującym o niezwykle wysokim zapotrzebowaniu energetycznym. Należy mieć na uwadze ażeby nie żywić czworonoga wprost przed treningiem czy też podróżą. Powinna upłynąć co najmniej godzina od jedzenia do podjęcia działań. Nie powinno się także podawać posiłku od razu po wysiłku . Ciągły dostęp do jedzenia nie jest wskazany. Posiłki powinny być serwowane w stałych godzinach, a nieskonsumowany pokarm powinno się zabrać po upływie piętnastu minut od podania. Podobny system ma wiele atutów; może zapobiec wykształceniu u psiaka nawyku wybrzydzania, niszczeniu się pokarmu a także dobitnie stawia człowieka w pozycji nadrzędnej członka stada.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 12:00:03
Tagi: zwierzęta, psy, koty, karmy