Jesienne wycieczki

Jesień jest porą, która świetnie nadaje się na różnego rodzaju wycieczki. Nie ma już takich upałów jak latem, a przy tym cały czas utrzymuje się stosunkowo wysoka temperatura. Oprócz tego krajobrazy jesienią są tym bardziej efektowne, z uwagi na różnokolorowe opadające liście. W porze jesiennej także światło słońca ma charakterystyczną ciepłą barwę. Dzięki temu także zdjęcia wykonane w okresie jesiennym bywają lepsze.


Napisał: Dan Lundberg
Jesienne wędrówki górskie mogą więc sprawić ogromną przyjemność, a pogoda zazwyczaj pozwala na przewędrowanie bardzo długich dystansów. Jak każda wycieczka, również jesienna wyprawa w góry wymaga właściwego przygotowania i wyposażenia. Im dłuższy jej czas z kolei, tym staranniej należy się przygotować. Ponadto na każdą wyprawę korzystniej będzie wybrać się w góry z kimś niż samemu, co jest sposobem znacznie bezpieczniejszym.

Odzież

Co najważniejsze wnętrze plecaka powinno się dostosować do planowanego czasu wyprawy. Jednak nawet na wycieczkę jednodniową powinno się wziąć ze sobą większą ilość odzieży. Bardzo istotny jest odpowiedni plecak (mały plecak wojskowy) turystyczny, rozmiarem również dostosowany do wycieczki. W okresie jesiennym najkorzystniej jest urządzać wyprawy od połowy września do połowy października. Wtedy bowiem pogoda jest najbardziej sprzyjająca. Wtedy też należy brać pod uwagę kilka czynników.
Co ważne, w tym okresie ciemno robi się już dosyć wcześnie, a wtedy może nastąpić spory spadek temperatury. Nie wolno dać się zaskoczyć zmrokowi, trzeba mieć ustalony plan na nocleg.

Oprócz tego na jesieni występują niekiedy niespodziewane załamania pogody, toteż w każdym przypadku konieczne jest zapakowanie kurtki nieprzemakalnej. W góry lepiej jest więc wziąć za dużo odzieży niż za mało.

Odpowiedni sprzęt

Jeżeli w planach jest wspinaczka, trzeba pamiętać by nie robić niczego na własną rękę, w przypadku gdy nie ma się doświadczenia. W kilkuosobowej grupie należy stosować się do rad i poleceń najbardziej wykwalifikowanego członka. Specjalistyczne produkty do górskiej wspinaczki powinny być renomowanych firm i nabyte w profesjonalnym sklepie górskim. Stosowanie się do najważniejszych zasad bezpieczeństwa i utrzymanie rozsądku pozwoli na uniknięcie rozmaitych zagrożeń.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-10-17 08:43:34
Tagi: jesień, światło, góry, kurtka, plecak, wspinaczka