Jak musi wyglądać gabinet weterynaryjny? O jakich kwestiach koniecznie trzeba pamiętać?

Czy łatwo założyć gabinet weterynaryjny? Jeżeli chcemy to zrobić musimy poznać tych kilka zasad. Tego typu lokal musi być wyposażony w gabinet przyjęć z poczekalnią, urządzenia oraz sprzęt dostosowany do świadczonych przez nas usług.

Co rozumiemy poprzez tego typu sprzęt? Wszystko co jest niezbędne do leczenia zwierząt, ale również takie profilaktyczne i standardowe urządzenia, jak wagi do ważenia zwierząt. W takim miejscu powinny znajdować się pomieszczenie do trzymania lekarstw oraz wyrobów medycznych, pomieszczenie sanitarne i socjalne.

pies u weterynarza, weterynarz
Napisał: Lubasja de Rycke
Na podstawie: http://www.flickr.com
Z powstaniem gabinetu weterynaryjnego wiążą się także inne, prawne kwestie. Jeżeli klinika kwalifikuje się jako gabinet weterynaryjny musi spełniać różnorakie wymagania, czyli mieścić się w osobnym budynku lub lokalu albo także stanowić wyodrębnioną część budynku. Pokój (zobacz żyrandol przedpokój) przyjęć z poczekalnią powinien znajdować się na poziomie terenu, może być też w suterenie, ale tylko gdy zapewnione jest światło naturalne dostosowane jasnością do tego typu usług. Kolejne pomieszczenia u weterynarza mogą znajdować się już na różnych piętrach.

Dalsze wymogi dotyczą tego, iż ściany powinny być wykonane z materiałów gładkich, które są łatwe do czyszczenia, lecz również odporne na działania wilgoci oraz środków dezynfekcyjnych. W pokoju przyjęć lub zapleczu sanitarnym powinna być umywalka z bieżącą ciepłą i zimną wodą, środki do mycia i dezynfekcji rąk, a także jednorazowe ręczniki razem z koszem na zużyte ręczniki. Parapety w tego rodzaju miejscu powinny być wykończone czymś trwałym oraz gładkim, odpornym na działanie wody i środków do dezynfekcji.Ważne jest, że gdy usługi weterynaryjne będą wykonywane przy użyciu narzędzi oraz sprzętu wielokrotnego użytku, to gabinet musi posiadać autoklaw lub sterylizator na suche powietrze. Jeśli w gabinecie będę robione zabiegi pod znieczuleniem ogólnym, to gabinet taki powinien być wyposażony w sprzęt do dożylnego podawania środków medycznych. Nie trzeba też pewnie przypominać, iż każda rzecz w gabinecie powinna być utrzymana w sterylnej czystości. Dotyczy to najważniejszych urządzeń, jak i tych mniej istotnych, jak wagi weterynaryjne.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2023-02-09 23:42:18
Tagi: umywalka, poczekalnia, sterylizator, sterylizacja